gwiazdy

Howard Webb: biografia sędziego piłki nożnej

Spisu treści:

Anonim

Howard Webb jest byłym angielskim sędzią piłkarskim. Kawaler Zakonu Imperium Brytyjskiego. Kariera sądowa Webba w angielskiej Premier League rozpoczęła się w 2003 roku i trwała 11 lat. W 2014 roku Howard Webb postanowił zakończyć arbitraż w piłce nożnej.

Krótka biografia

Howard Webb urodził się w Rotherham 14 lipca 1971 r. Z zawodu jest policjantem. W 1998 r. Webb opracował swój pierwszy mecz sędziowski. Był to pojedynek konferencji piłkarskiej, której mecze oceniał przez dwa sezony.

Image

W latach 2000–2003 Howard był sędzią ligi piłkarskiej. Od sezonu 2003/2004 do końca swojej kariery Webb ocenia mecze w najwyższej lidze angielskiego futbolu - angielskiej Premier League. Po roku pracy w Premier League Webb otrzymał tytuł arbitra FIFA.

Biografia Howarda Webba jest pełna kontrowersyjnych kwestii. Sędzia podjął wiele oczywiście błędnych decyzji, które zmieniły przebieg gry na korzyść jednej z drużyn. W jednym z meczów Premier League między Londynem Chelsea a Manchesterem United Howard Webb strzelił karę przeciwko Bluesowi za faul poza obszarem karnym, a pod koniec walki Javier Hernandez, znany również jako Chicharito, strzelił gola z pozycji spalonej. Ale nawet wszystkie błędy sędziego nie mogą wątpić w to, że Webb jest jednym z najlepszych sędziów w historii angielskiego i światowego futbolu.

Image

Teraz Howard Webb mieszka w South Yorkshire z żoną i trojgiem dzieci: Jackiem, Lucy i Holly. Pracuje jako sierżant w departamencie policji.

Finał Ligi Mistrzów UEFA

Pod koniec maja 2010 roku Webb został mianowany głównym sędzią ostatniego losowania Ligi Mistrzów. Mecz rozegrali Inter Mediolan i Bayern Monachium. Mecz odbył się w stolicy Hiszpanii na stadionie klubu piłkarskiego Real Madryt pod nazwą Santiago Bernabets.

Mecz zakończył się zwycięstwem włoskiej drużyny z wynikiem 2: 0. W grze nie było kontrowersyjnych momentów. Webb przejął mecz na najwyższym poziomie, pokazując trzy żółte kartki. Dwa „plastry musztardy” otrzymali zawodnicy niemieckiej drużyny Martin Demikeles i Mark van Bommel. W ramach Interu obrońca Christian Kivu zobaczył przed sobą żółte światło.

Image

Finał Pucharu Świata 2010 i Mundial 2014

Rok 2010 był najlepszym rokiem w karierze Webba. Po finale Ligi Mistrzów znalazł się na liście sędziów, którzy dotarli na mecze Pucharu Świata w Afryce Południowej. W połowie lipca Howard wypracował, prawdopodobnie najważniejszy mecz w swojej karierze sędziowskiej, finał Pucharu Świata. Howard Webb został pierwszym angielskim sędzią, który oceniał finały Mistrzostw Świata jako sędzia główny.

Webb dowiedział się o swoim spotkaniu w decydującym meczu turnieju na trzy dni przed meczem. W tej walce spotkały się dwie najsilniejsze drużyny europejskie w tym czasie: Hiszpania i Holandia. W meczu Webb pokazał graczom obu drużyn w sumie 14 żółtych kartek i 1 czerwoną, ustanawiając tym samym nowy rekord liczby kart w meczach finałowych. Wcześniej najbogatsze zakończenie ostrzegawcze rozegrano w 1986 r., Kiedy gracze otrzymali 6 kart.

Przez pierwsze pół godziny gry sędzia „przyznał” karty trzem Holendrom (van Persie, van Bommel i de Jong), a także dwóm Hiszpanom (Puyol i Ramos). W drugiej połowie, od 54 do 57 minuty, Van Bronhorst i Heitinga otrzymali karty. W drugiej połowie meczu sędzia pokazał jeszcze jedną „musztardę” graczom obu drużyn.

Image

W drugiej dogrywce gracze zobaczyli jeszcze pięć żółtych kartek. Na Haiti zajęła drugie miejsce i zmieniła się w czerwoną, a gracz musiał opuścić boisko przed czasem.

W 2014 roku Webb pojechał do Brazylii, aby ocenić mecze Pucharu Świata. W przeciwieństwie do poprzedniego forum światowego Howard nie został przydzielony do kluczowych meczów turnieju. W sumie na Mistrzostwach Świata 2014 pozwał dwa mecze. Jego debiutem był pojedynek w fazie grupowej między Kolumbią a Wybrzeżem Kości Słoniowej. Drugim meczem, nad którym pracował Webb, był mecz gospodarzy mistrzostw z drużyną narodową Chile w 1/8 finału.