gwiazdy

Skier Nortug Petter: biografia, osiągnięcia i ciekawe fakty

Spisu treści:

Anonim

Nortug Petter jest znanym norweskim narciarzem. Ma wiele nagród i nagrań. Został mistrzem świata 13 razy, dwukrotnie wygrał igrzyska olimpijskie. Na mistrzostwach świata został absolutnym mistrzem, który wygrał we wszystkich sześciu dyscyplinach. Zostając także dwukrotnym zwycięzcą Pucharu Świata, otrzymał nieoficjalny tytuł Króla Nart. Dwukrotnie uznany za najlepszego sportowca w Norwegii. Przeciwnicy znają go ze swojej wyjątkowej zdolności do przyspieszania na linii mety, zdobywając zwycięstwo potężnym szarpnięciem. Szczególnie mu się to udaje, mówiąc w stylu skate.

Biografia narciarza

Image

Nortug Petter urodził się w 1986 roku. Urodził się w norweskim mieście Musvik w prowincji Nur-Trendelag. Karierę rozpoczął w sporcie zawodowym od udziału w zawodach kontynentalnych. W szczególności osiągnął pewne sukcesy w wyścigach skandynawskich, siedem razy wchodząc na podium. Najbardziej udane były dla niego wyścigi pościgowe i starty na dystansie 15 kilometrów.

Podczas Pucharu Świata narciarz Nortug Petter zadebiutował w sezonie 2005/06. Debiutował w sprincie, który odbył się w Drammen. Nortug Petter zajął 35. miejsce. Jednocześnie nadal brał udział w konkursach skandynawskich. Pod koniec sezonu oficjalnie ogłoszono, że dostaje miejsce w drużynie narodowej.

W tym samym czasie, w swoim pierwszym sezonie na Pucharze Świata, Nortug wygrał pierwsze zwycięstwo. 8 marca 2006 r. Ukończył najpierw w Skiathlonie w szwedzkim Falun. Za plecami zostawił dwóch Niemców - Tobiasza Angerera i Axela Taykhmana.

W ostatnim wyścigu tego sezonu Northug Petter zajął drugie miejsce. W tym samym Skiatonie nie trafił w zwycięstwo, przegrywając na mecie ze Szwedem Matthiasem Fredrikssonem w niecałe cztery sekundy. W klasyfikacji generalnej zakończył swój pierwszy sezon w Pucharze Świata na 15. miejscu.

Gwiazda przyszłości

Image

Gwiazda przyszłości - tak właśnie nazywał wielu dziennikarzy Northug na początku swojej kariery sportowej i mieli rację. Kilku producentów sprzętu narciarskiego walczyło jednocześnie o zawarcie z nim umowy. Zwycięstwo w tej konfrontacji wygrał Fisher. W tym czasie Nortug był jeszcze młodszy, ale mimo to w jego umowie uwzględniono taryfę. Wcześniej nigdy nie robiono tego dla młodego sportowca. Taryfa została pomnożona przez 5, pod warunkiem, że Nortug wycofa norweski zespół do światowej elity do końca 2007 roku.

W 2006 roku Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się we włoskim Turynie, ale Nortug nie wszedł do drużyny narodowej. Skandynawowie zdobyli 3 srebrne i jeden brązowy medal. Takie działanie uznano za porażkę. Potem wielu, jak sam Nortug, było zakłopotanych tym, dlaczego nie zabrano go na Olimpiadę.

Pierwszy duży sukces przyszedł mu na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w 2007 roku w japońskim Sapporo. Nortug wygrał sztafetę. Dwa lata później w Czechach Liberec zdobył swój pierwszy złoty medal mistrzostw świata w wyścigu indywidualnym. Norweg ścigał się na pierwszym miejscu, pokonując 15 kilometrów w klasycznym stylu, a następnie z taką samą ilością jazdy na łyżwach. Genialne zwycięstwo w tym wyścigu uznano za jedno z najlepszych miejsc Pettera Northuga.

Rok królewski

Image

Rok 2010 był naprawdę gwiezdny dla Northug. Pod koniec sezonu po raz pierwszy w karierze został zwycięzcą Pucharu Świata. 9 razy Nortug dotarł do mety jako pierwszy, kolejne 6 razy było na drugim miejscu i raz zajął trzecie miejsce. Tylko czeski Łukasz Bauer, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, zdołał narzucić mu wygląd walki. Ale w rzeczywistości nie było walki, ponieważ przewaga Northuga wynosiła 600 punktów.

W tym samym roku Norweg triumfalnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w Kanadzie. Chociaż na początku wszystko poszło nie tak. W odległości 15 kilometrów w wolnym stylu Nortug zajął 41. miejsce, aw wyścigu pościgowym jechał w grupie liderów, dopóki nie został w tyle na ostatnim podjeździe, zajmując tylko 11. miejsce.

Ale podczas startu masowego na 50 kilometrach na mecie udało mu się wyprzedzić niemieckiego Axela Taykhmana o trzy dziesiąte sekundy, zdobywając pierwszy złoty medal olimpijski.

W sztafecie Nortug uciekł na ostatnim etapie, pokonując dystans od czwartego miejsca. Udało mu się wyprzedzić liderów, ale do tego czasu Szwed Marcus Hölner oderwał się od swoich prześladowców, więc Norwegowie zdobyli srebro.

W ostatnim wyścigu sprint Nortug walczył z dwoma Rosjanami Nikitą Kryukowem i Aleksandrem Panżinskim, przegrywając z nimi i zdobywając brąz.

W finałowym sprincie drużynowym Nortug zdobył kolejne olimpijskie złoto w parze z Eystein Pettersen. Dla norweskiej drużyny była to triumfalna olimpiada, w której zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej narciarstwa biegowego.

Drugi Puchar Świata Triumf

Image

W Pucharze Świata 2010/11 Nortug przegrał zwycięstwo ze szwajcarskim Dario Cologne, zajmując drugie miejsce. W sezonie 2011/12 był trzeci, co pozwoliło Colony zrobić złoty podwójny. Dopiero w sezonie 2012/13 planeta odzyskała tytuł najsilniejszego narciarza.

W klasyfikacji generalnej wyprzedził szwajcarskiego Dario Cologne, który tym razem okazał się trzeci, i Rosjanina Aleksandra Legkowa, który zajął drugie miejsce. Jego ostatnia przewaga wyniosła prawie 200 punktów od najbliższego prześladowcy.

Drugi triumf olimpijski

Image

Ale drugie Igrzyska Olimpijskie w jego karierze zakończyły się niepowodzeniem. Na początek tęsknił za 15-kilometrowym wyścigiem w klasycznym stylu. Potem skiathlon zawiódł, zajmując tylko 17 miejsce.

W wyścigu na 50 kilometrów od startu masowego doszedł do 18 pozycji. Nortug, najbliższy medalu olimpijskiego, był w sztafecie. Uciekł ponownie na ostatnim etapie. Ale tym razem nie był w stanie wyeliminować zaległości, które stworzyli jego rodacy na początku wyścigu. Nortug zajął czwarte miejsce w drużynie norweskiej, prawie 40 sekund za Francuzem Ivanem Buate.

W wyścigu sprinterskim w wolnym stylu Nortug niespodziewanie przegrał w półfinałach, aw ostatnim dniu igrzysk olimpijskich w parze z Ola Vigen Hattestad stał się dopiero czwartym w sprincie drużynowym mężczyzn. W rezultacie nie udało mu się zdobyć ani jednego medalu, ale to nie przeszkodziło jego drużynie w wygraniu ogólnego wyścigu narciarstwa biegowego.