Angielski piłkarz Alex Oxlade-Chamberlain: biografia, osiągnięcia i ciekawe fakty

Spisu treści:

Alex Oxlade-Chamberlain to młody, ale już znany angielski piłkarz, który od pięciu lat broni kolorów londyńskiego Arsenału. Jest bardzo utalentowanym ekstremalnym pomocnikiem, który aktywnie interesuje się najlepszymi klubami europejskimi. Jednak jego kariera i życie warte są nieco więcej szczegółów.

Wczesne lata

Alex Oxlade-Chamberlain urodził się w Portsmouth 15 sierpnia 1993 r. We wczesnym dzieciństwie chłopca jego rodzice przeprowadzili się do Southampton, gdzie rozpoczęła się jego droga do sukcesu. Ciekawe, że ojciec i wujek młodego pomocnika to zawodowi piłkarze - Mark i Neville. Zaszczepili chłopcu miłość do tego sportu. Mark, ojciec, bronił honoru Stoke City i Portsmouth, a także grał w reprezentacji Anglii. W pewnym momencie wujek grał w Port Vale, Mansfield Town i wielu innych klubach.

Co ciekawe, Alex bardzo dobrze grał w rugby w latach szkolnych, przepowiedział nawet obiecującą przyszłość w tym sporcie. I udało mu się również w krykieta. Sam piłkarz w jednym z wywiadów powiedział, że uprawianie różnych sportów pomogło mu stać się bardziej wysportowanym i odpornym. Rzeczywiście, z każdego rodzaju aktywności możesz wziąć to, co najlepsze i wcielić je w siebie. I Alex powiedział, że jest zdolny do wszystkiego, nawet jeśli byłby zawstydzony, aby się tym chwalić. Pomocnik uważa, że ​​to dzięki jego umiejętnościom i pewnej „uniwersalności” udało mu się osiągnąć sukces.

Początek kariery

Alex Oxlade-Chamberlain jest absolwentem Southampton. Z tym samym klubem obiecujący pomocnik i podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt. To było w 2010 roku. Jego debiut miał miejsce 2 marca - w tym czasie młody człowiek miał 16 lat i 199 dni. To dzięki wejściu na boisko w tak młodym wieku Alex Oxlade-Chamberlain został drugim najmłodszym piłkarzem, który grał w Southampton w Premier League. Pierwszym, jak wszyscy wiedzą, jest Theo Walcott.

Nawiasem mówiąc, pierwszy gol nie był długi. Jego Anglik strzelił gola w tym samym roku, ale 10 sierpnia. Stało się to w meczu rozgrywanym w ramach Pucharu Ligi. A następnie Southampton grał przeciwko Bournemouth.

Przejście do Arsenału

W 2011 roku Alex Oxlade-Chamberlain oficjalnie został graczem w jednym z najlepszych angielskich klubów. Londyński Arsenal kupił utalentowanego piłkarza za 12 milionów funtów. Co ciekawe, umowa została napisana - jeśli Alex z powodzeniem zagra dla nowego klubu, wówczas kwota wzrośnie do 15 milionów.

Jego debiut odbył się 28 sierpnia 2011 roku. Następnie Arsenal przegrał z Manchesterem United z dużym wynikiem 2: 8. Alex został zwolniony jako substytut w połowie drugiej połowy, ale nie uratował sytuacji.

Ale następny mecz był kompletny dla gracza. Następnie zawodnik został wypuszczony na boisko w ramach jednego ze spotkań Pucharu Ligi. W tym meczu Alex strzelił gola, demonstrując swoje umiejętności.

Nieco później odbył się mecz Ligi Mistrzów. W tym meczu Alex strzelił także gola. To był dla niego specjalny mecz. W końcu został najmłodszym zawodnikiem, który strzelił gola dla „Strzelców” w Lidze Mistrzów.

Droga do sukcesu

Ale pomimo faktu, że Alex Oxlade-Chamberlain pokazał się bardzo dobrze, pomocnik wciąż prawie nigdy nie wszedł na boisko w Premier League, ponieważ miał solidną konkurencję - Arshavin, Walcott i Gervinho. Ale kiedy Gervais Yao (ostatni z nich) udał się do Włoch, aby bronić kolorów Romów, przybył Anglik.

W 2012 roku, 22 stycznia, Alexa została ogłoszona graczem w pierwszym składzie meczu z Manchesterem United. Potem „strzelcy” przegrali ze śliskim wynikiem 1: 2. Jedyny gol został wysłany do bramki przez Robina Van Persiego, którego przeniesienie wykonał Alex. Młody pomocnik został zastąpiony w 78 minucie. Spotkało się to z dezaprobującymi gwizdami na trybunach i oburzeniem Van Persiego. To prawda, że ​​okazało się, że Alex miał niewielkie obrażenia, więc decyzja o zastąpieniu go była uzasadniona. Nawiasem mówiąc, po tym meczu młody człowiek powiedział, że spodziewa się zapewnić sobie miejsce w pierwszej drużynie.

Co jednak okazało się prawdą. Kolejny mecz spędził 4 lutego i to jego gole otworzyły drugą połowę sezonu Premier League. Następnie zaprojektował podwójne z odstępem 11 minut między piłkami.

Występy drużynowe

Oxlade-Chamberlain Alex uważa piłkę nożną za integralną część swojego życia. Nie jest to jednak zaskakujące - jest utalentowanym graczem, co prawie wszyscy potwierdzą. Liczyli także w drużynie Anglii. Rozegrał swój pierwszy mecz w 2010 roku w składzie młodzieży (poniżej 18 lat). Następnie młody pomocnik spędził całą pierwszą połowę na boisku. Potem były trzy mecze w drużynie narodowej poniżej 19 lat, a następnie - 8 meczów w składzie młodzieży (poniżej 21 lat). Przez 8 spotkań strzelił 4 gole.

Od 2012 roku Alex gra w głównej drużynie Anglii. 16 maja 2012 roku został włączony do wniosku zespołu o Mistrzostwa Europy 2012. A dziesięć dni później miał miejsce jego debiut. To był mecz z Norwegią, a po 73 minutach Anglik został zwolniony jako substytut Ashley Young.

I strzelił pierwszego gola 12 października tego roku. Następnie Anglia grała z San Marino. Nawiasem mówiąc, ciekawy fakt: Alex i Mark Chamberlain zostali pierwszymi synami i ojcami w historii futbolu, którym udało się strzelić gola dla swojej drużyny. Osiągnięcie jest niezwykłe, jest mało prawdopodobne, że będzie można je powtórzyć z kimkolwiek w nadchodzących latach.