gwiazdy

Heikki Kovalainen: biografia, zdjęcie

Spisu treści:

W przypadku Finlandii istnieje stereotyp, że ludzie z tego północnego kraju są powolni i niespieszni. Jednocześnie jednak niewielka republika skandynawska stale dostarcza szybkich i szybkich kierowców wyścigów Formuły 1. Mika Hakinen, Kimi Raikonen - wszyscy odrzutowi Finowie byli głównymi rolami w najsilniejszej serii wyścigowej na świecie. Wśród wybitnych rodaków Heikki Kovalainen, pilot zespołów Renault, McLaren i Lotus-Caterham, nie jest tak zauważalny. Rozpoczął swoją karierę dobrze, kończąc swoje pierwsze sezony w pierwszej dziesiątce, ale potem, bez sponsora, był zmuszony współpracować z niezbyt solidnym zespołem i nie był już jednym z najsilniejszych.

Droga do Formuły 1

Prawie wszyscy najsilniejsi kierowcy samochodów wyścigowych na świecie rozpoczęli karierę sportową w kartingu. W małych otwartych samochodach nawet dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności jazdy. Heikki Kovalainen podążył tą drogą, której pierwsze lata minęły na torze kartingowym. Zaczął uprawiać sporty motorowe w wieku dziesięciu lat, osiągając spory sukces. W 1999 roku zajął drugie miejsce w kraju, a rok później zdobył mistrzostwo Skandynawii.

Dotarł także do światowych podium, stając się brązowym medalistą planety.

Kolejnym etapem biografii Heikki Kovalainen był udział w brytyjskiej serii Formuły Renault. Ambitny debiutant agresywnie i odważnie pracował na torze, nie zawstydzony konkurencją bardziej doświadczonych konkurentów. W swoim pierwszym sezonie Heikki wygrał dwa wyścigi i ukończył rok na czwartym miejscu.

Młody Finn zwrócił uwagę Renault i został włączony do programu sponsorskiego koncernu. W sezonie 2002 Heikki Kovalainen wystartował już w wyścigach Formuły 3. Tutaj także grał główne role i regularnie wygrywał na etapach tej serii wyścigowej.

Debiut Royal Series

Młody fiński kierowca wkrótce przekroczył poziom mniejszych wersji wyścigowych, aw 2005 roku został zaproszony jako pilot testowy do zespołu Renault, aby przetestować samochody zespołu francuskiego. W 2006 roku Heikki Kovalainen wiernie zawijał koła na maszynach swojego nowego zespołu, ostatecznie pokonując 28 000 km.

W 2007 r. Francuską „stajnię” opuścił jej lider Fernando Alonso, który wolał inny zespół, a liderzy Renault postanowili założyć obiecującego Finna, przenosząc go do głównego zespołu. Kovalainen spędził swój pierwszy etap Grand Prix dość nerwowo, popełniając kilka błędów i kończąc wyścig na dziesiątym miejscu. Jednak już podczas drugiego wydarzenia sezonu w Malezji udało mu się zająć ósme miejsce, zdobywając swoje pierwsze punkty w klasyfikacji mistrzowskiej.

Heikki Kovalainen, opanowany i pewny siebie, spędził swój pierwszy sezon bardzo równo. Mógł nawet zostać pierwszym kierowcą w historii Formuły 1, który w swoim debiutanckim sezonie ukończył na wszystkich etapach.

Jednak na etapie w Brazylii jego samochód został poważnie uszkodzony przez maszynę Schumacher, a fiński kierowca przegrał wyścig. W końcu powtórzył rekord Tiago Monteiro, który dokładnie wykonał 16 wyścigów w swoim pierwszym sezonie.

Zmiana zespołu

Fernando Alonso, który dołączył do McLarena, nie mógł znaleźć wspólnego języka z liderami i partnerami nowego zespołu. W rezultacie postanowił wrócić do Renault, z którym miał miłe wspomnienia o sezonach mistrza. Dwie „stajnie” stały się swoistą roszadą, w wyniku czego Alonso połączył się z drużyną francuską, a Heikki Kovalainen przeniósł się do McLarena.

Rok 2008 był największym sukcesem w karierze fińskiego pilota. Właśnie w tym roku po raz pierwszy i ostatni w życiu był w stanie wygrać etap serii Grand Prix, wygrywając na Węgrzech, kilkakrotnie osiągając podium.

Heikki Kovalainen rozpoczął pierwszy wyścig sezonu w Australii, zajmując piąte miejsce w ruchu. Już na następnym etapie w Malezji zajął trzecie miejsce i wspiął się na podium.

Grand Prix Węgier było głównym wydarzeniem w karierze sportowca. Tor w Budapeszcie zawsze był uważany za jeden z najbardziej podstępnych w Formule 1.

Jest pełen zakrętów i daje niewiele miejsca na długie szarpnięcia o dużej prędkości. Umiejętnie manewrując na zakrętach Heikki Kovalainen okrążył Felipe Massę, którego silnik zawiódł, i po raz pierwszy w karierze wygrał wyścig.

W trakcie sezonu Fin ponownie mógł wspiąć się na podium, stając się drugim we Włoszech, i zakończył rok na siódmym miejscu.

Spadek wyników

Rok 2009 był czasem zespołu Brawn, a McLaren praktycznie nie brał udziału w wyścigu mistrzów. Awarie nawiedzały pilotów brytyjskiej drużyny od pierwszych etapów. Według wyników pierwszych wyścigów ani Hamilton, ani Heikki Kovalainen nie byli w stanie wejść do pierwszej dziesiątki. Ten ostatni również przeszedł na emeryturę na pierwszym etapie po kolizji na pierwszym etapie Grand Prix w Australii.

Na następnym wyścigu w Malezji Heikki Kovalainen skręcił na pierwszym okrążeniu i ukończył wyścig wśród tych ostatnich. Potem jego sprawy stały się trochę lepsze, regularnie zdobywał punkty, ale nigdy nie był w stanie wspiąć się na podium.

Liderzy zespołu McLarena byli niezadowoleni z wydajności drugiego pilota i skorzystali z odejścia mistrza Jensona Buttona z Brawn, zapraszając go do zastąpienia fińskiego zawodnika.

Zdjęcia Heikkiego Kovalainena nadal pojawiały się na stronach publikacji sportowych, ale jego dalsza kariera była zagrożona. Jeździec nie był sponsorowany przez największe firmy i nie mógł liczyć na współpracę z wiodącymi „stajniami” Formuły 1.

Próba ponownego uruchomienia kariery

W 2010 roku w Formule 1 do udziału zgłosiły się trzy nowe zespoły. Tony Fernandez, właściciel Lotus, postanowił zaprosić doświadczonych pilotów do siebie i skorzystał z usług Jarno Trulli i Heikki Kovalainen. Możliwości nowicjusza w królewskiej serii wyścigów były znacznie skromniejsze niż potwory takie jak Ferrari i Mercedes, a fiński pilot po prostu nie miał technicznych możliwości swojego nowego samochodu, aby konkurować z czołowymi kierowcami i brać udział w walce o mistrzostwo.

Przez trzy lata spędzone w nowym zespole Heikki Kovalainen nigdy nie wszedł na podium i nie mógł nawet ukończyć przynajmniej jednego wyścigu z punktami. Największym sukcesem w tych latach było dla niego dwunaste miejsce na Grand Prix w Japonii.

W 2013 r. Właściciele Lotus, niezadowoleni z wyników swojego zespołu, postanowili zmienić swoje zasady i zaczęli przyciągać znanych i znanych kierowców do swoich szeregów. Finn pozostał przez jakiś czas bez pracy, ale potem został zaproszony na stanowisko pilota testowego i zaczął doświadczać nowych możliwości szybkich samochodów.