środowisko

Stadion Welsh Cardiff City: historia i mecze

Spisu treści:

Cardiff City to stadion jednego z dwóch walczących klubów piłkarskich w Mistrzostwach Anglii. Od momentu uruchomienia od trzech lat na arenie znajduje się klub rugby Cardiff Blues.

Szczegóły

Budowa stadionu trwała dwa lata i zakończyła się wiosną 2009 roku. Dwie drużyny zaczęły jednocześnie dzielić arenę. Pierwszym z nich był klub piłkarski Cardiff City, który przeniósł się z stadionu Ninian Park, który jest siedzibą klubu stolicy od 99 lat. Drugimi właścicielami stadionów jest klub rugby Cardiff Blues.

Koszt budowy areny wynosił około 50 milionów funtów. Architektem był Arup. Pojemność - 25 tysięcy miejsc. Stadion w Cardiff City jest drugą areną w kraju pod względem liczby miejsc, zaraz za Millennium, przeznaczonym dla 74, 5 tys. Widzów. Latem stadion Cardiff City został odbudowany, po czym zaczął pomieścić do 33, 5 tys. Fanów.

Pierwsze gry

W połowie lipca 2009 r. Cardiff i Celtic rozegrali towarzyski mecz na arenie. Oficjalny debiut stadionu w Cardiff City odbył się w sierpniu 2009 roku, kiedy klub piłkarski Scunthorpe United odwiedził gospodarzy. Walka zakończyła się miażdżącym zwycięstwem dla Walijczyków z wynikiem 4-0.

W listopadzie tego roku stadion po raz pierwszy odwiedził reprezentacja Walii, która rozegrała mecz towarzyski ze szkocką drużyną. Gra zakończyła się zwycięstwem walijskim 3-0. Prawie rok później Walia rozegrała pierwszą oficjalną grę na stadionie Cardiff City. To był mecz w selekcji do Mistrzostw Europy 2012. Rywalem Brytyjczyków była drużyna bułgarska.

Słynne mecze

Jednym z pierwszych dużych klubów, które odwiedziły nową walijską arenę klubową, był Manchester City. To był mecz w ramach drugiej rundy Premier League. Mecz zakończył się rewelacyjnym zwycięstwem dla Cardiff City 3-2. Na początku drugiej połowy „mieszczanie” objęli prowadzenie, ale po kilku minutach Walijczyk wyrównał, a pod koniec połowy podwójny Campbell dał drużynie dużą przewagę. W dodanym czasie Negredo ustalił ostateczny wynik w grze.

W 12. rundzie Manchester United przybył do Walii. Mecz zakończył się remisem. W 13. rundzie londyński Arsenal stał się rywalem Cardiff City. Tym razem walijscy gracze nie mogli zaskoczyć wielkością. Podwójny Ramsey i bramkarz Flamini przyniosły „Strzelcom” zwycięstwo.

W marcu Cardiff City Stadium odwiedził Liverpool. Mecz odbył się w ramach 31 rundy Premier League. Merseysides były jedną z najlepszych drużyn w mistrzostwach i pretendentów do tytułu. Debiut Match Game otworzył wynik. Kilka minut później Saures odzyskał status quo. W połowie pierwszej połowy gol Campbella ponownie skierował Walijczyków do przodu, ale przed przerwą na przerwę Skrtel ponownie wyrównał. Liverpool wygrał drugą połowę z wynikiem 4-1 i wygrał mecz 6-3.

W ostatniej rundzie sezonu 2013/14 Chelsea odwiedziła Cardiff City, tracąc szanse na bycie mistrzem kilku meczów przed końcem mistrzostw Anglii. London Grand był ostatnim świetnym klubem, który odwiedził walijski stadion. Gra zakończyła się zwycięstwem dla totemów Jose Mourinho 2-1. Pod koniec sezonu Cardiff City z Ole Gunnarem Sulscherem jako trenerem mistrzostw, poleciał na Mistrzostwa i nigdy nie wszedł do angielskiej Premier League przez 3 sezony.