gwiazdy

Rosyjski sztangista Konovalova Julia Vladimirovna: biografia, osiągnięcia i ciekawe fakty

Spisu treści:

Julia Konovalova jest znanym rodzimym sztangistą. Ma tytuł mistrza sportu klasy międzynarodowej. Ciągle występuje w kategorii ponad 75 kilogramów. Zwycięzca Mistrzostw Świata Juniorów dwukrotnie wygrał srebrne medale w dorosłych mistrzostwach Europy.

Biografia sportowca

Julia Konovalova urodziła się we wsi Kushchevskaya na północy terytorium Krasnodar. Urodziła się w 1990 roku.

W wieku 12 lat jej rodzice wysłali ją do sekcji podnoszenia ciężarów. Po tym Konovalova Julia stała się zupełnie inną osobą, pierwsze miejsce w jej życiu zajął sport.

Już wtedy zaczęła wykazywać wysokie wyniki. W wieku 16 lat przeprowadziła się na przedmieścia. W Podolsku rozpoczęła trening u Honorowego Trenera Rosji Władimira Safronowa. Pod jego kierownictwem osiągnęła wszystkie swoje największe sportowe sukcesy.

Edukacja sportowców

W 2007 roku Julia Konovalova została studentką społecznego instytutu sportu w Podolsku. Potem przyniosły jej pierwsze sukcesy na poziomie międzynarodowym.

We Włoszech na Mistrzostwach Europy w Podnoszeniu Ciężarów, w których brały udział dziewczęta i chłopcy w wieku poniżej 17 lat, zdobyła srebrną nagrodę.

W 2010 roku kolejny sukces Julii Konovalovej przyszedł na Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów. Sportowcy, którzy zabrali głos, nie osiągnęli wieku 20 lat. Mistrzostwa odbyły się w Bułgarii, bohaterce naszego artykułu udało się zająć pierwsze miejsce.

Mistrzostwa Europy wśród juniorów

Już po roku zdobyła złoto na Mistrzostwach Europy wśród młodzieży. Tym razem wśród rówieśników w Rumunii nie starszych niż 23 lata, ponownie podniosła najwyższą wagę.

Jak to często bywa na mistrzostwach kontynentalnych, Rosjanka musiała konkurować ze swoimi rodakami i oczywiście sama.

Już na starcie Konovalova weszła w kategorię wagową ponad 75 kilogramów. Warto zauważyć, że jej główna rywalka na tych startach, Julia Kachajewa z Północnej Osetii, okazała się mieć taką samą wagę. Obaj zawodnicy na wadze pokazali te same wyniki - 96 kilogramów i 200 gramów.

Pierwsze ćwiczenie to palant. Konovalova natychmiast ważyła 130 kilogramów, jej rywal Kachaeva był w stanie unieść tylko 110. Ukraińska Tatiana Varlamova wspięła się na trzecie pośrednie miejsce. Mimo że sama ważyła znacznie więcej niż Rosjanie - aż 136 kilogramów - w ułamku udało jej się unieść tylko 108.

Drugie ćwiczenie to pchnięcie. Varlamova znów nie może podnieść ciężaru porównywalnego z jej własnym. Jej wynik to tylko 132 kilogramy. Rosjanie podnoszą pręty, które mają prawie dwa razy więcej parametrów. Będzie to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do Konovalova, która pokonała 160 kilogramów. Kachaeva podniósł 140.

W rezultacie Konovalova została mistrzem Europy w sumie dwóch ćwiczeń. Jej całkowity wynik to 290 kilogramów. Na drugim miejscu znajduje się kolejna Rosjanka Kaczajewa (250 kilogramów), brązowa nagroda trafia do ukraińskiej Tatiany Warłłowej (240 kilogramów).

W konkursach dla dorosłych

Po raz pierwszy Julia Konovalova wzięła udział w międzynarodowym turnieju dla dorosłych w 2012 roku. W ramach drużyny narodowej przybyła do Antalyi na Mistrzostwa Europy. Konovalova Julia Vladimirovna występowała w najbardziej prestiżowej kategorii - ponad 75 kilogramów. Nawiasem mówiąc, waga samej sportowca wynosi około 95 kilogramów.

Jak na ironię, jej głównym rywalem okazała się rodaczka Tatyana Kashirina. Prawie w tym samym wieku co Konovalova (jest o rok młodsza), uczennica stowarzyszenia sportowego Dynamo, ważąca 102 kilogramy.

Podczas ćwiczeń palantowych przedstawiciel Azerbejdżanu, 34-letnia Julia Dovgal, posiadająca podwójne obywatelstwo Azerbejdżanu i Ukrainy, włączyła się w tę walkę. Gwałtownie podniosła 123 kilogramy, Konovalova uległa wadze zaledwie 122 kilogramów, a Kashirina natychmiast wdarła się na liderów. Co więcej, jej przewaga była bardzo namacalna - natychmiast podniosła 145 kilogramów.

W drugim ćwiczeniu palant Konovalova obchodził Dovgal (153 kilogramy w porównaniu do 150), Kashirina znów była daleko z wynikiem 183 kilogramów. W rezultacie Tatyana ma złoto, bohaterka naszego artykułu jest srebrnym medalistą, a przedstawiciel Azerbejdżanu jest brązem.

Warto zauważyć, że ten turniej był bardzo udany dla rosyjskich ciężarowców. Zajęli pierwsze miejsce w turnieju drużynowym, zdobywając 14 złotych, 8 srebrnych i 12 brązowych medali. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej drużyny Azerbejdżanu, trzecie - w reprezentacji Turcji.

Następnie Konovalova pojechała również na Mistrzostwa Europy Młodzieży w Rumunii, gdzie świętowała swoje zwycięstwo.

Drugie Mistrzostwa Europy

Julia Konovalova, której biografia jest ściśle związana ze sportem, udała się na swoje drugie mistrzostwo Europy w 2014 roku. Była to konkurencja w Izraelu, która ponownie zgromadziła najsilniejszych przedstawicieli tego sportu na kontynencie.

Konovalova występowała w swojej kategorii wagowej korony - ponad 75 kilogramów. Znów musiała konkurować z Kashiriną. Tym razem rumuński sztangista Andrea Aanei dołączył do walki o medale.

Gwałtownie szarpnął Konovalova, która podniosła 115 kilogramów, Aanei - 111, a Kashirina wpadła w lukę z wynikiem 143 kilogramów.

W pchnięciu po Konovalovej przestrzegano wyniku 150 kilogramów, ale Kashirina wciąż podnosiła o 30 kilogramów więcej. W rezultacie bohaterka naszego artykułu ponownie zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy.

W wydarzeniu drużynowym Rosjanie stali się pierwsi. W sumie w ich skarbonce było 38 nagród. Spośród nich 17 to złoto, 13 srebro i 8 brąz. Drugie miejsce w drużynie narodowej Bułgarii, w trzecim białoruskim ciężarowcu.

Zawody te odbyły się w Tel Awiwie. Mężczyźni rywalizowali w 8, a kobiety w 7 kategoriach wagowych.

Osiągnięcia Konovalova

W trakcie swojej kariery Julia Konovalova wiele osiągnęła. Zdobyła nagrody zarówno na krajowej, jak i międzynarodowej arenie sportowej. Ponadto, po sukcesie w mistrzostwach kontynentalnych, ma tytuł mistrza sportu klasy międzynarodowej.

W 2014 roku wygrała Mistrzostwa Rosji w podnoszeniu ciężarów. Wcześniej drugi krok cokołu był jej posłuszny trzy razy. W 2012 roku wygrała Puchar Rosji w podnoszeniu ciężarów.

Ma również trzy złote medale mistrzostw kraju wśród juniorów, zwycięstwo w grach sportowych i lekkoatletycznych w podnoszeniu ciężarów wśród dziewcząt i chłopców.