gwiazdy

Najbardziej utytułowany kierowca rajdowy Sebastian Loeb

Spisu treści:

Sebastian Loeb - najsłynniejszy francuski zwycięzca rajdu, który został dziewięciokrotnym mistrzem świata i właścicielem ogromnej liczby punktów i nagród dla WRC. W tej publikacji powiemy więcej o tym liderze, „królu dróg”.

Krótka informacja z życia jeźdźca

Ten uroczy rallyster urodził się pod koniec lutego 1974 r. W Agno w Alzacji (Francja). Od dzieciństwa lubił gimnastykę, mechanikę i elektronikę. Później jego hobby przerodziło się w działalność zawodową: Loeb został wykwalifikowanym elektrykiem samochodowym. Później zaczął przyciągać piękne samochody sportowe i wyścigi, które później doprowadziły go do rajdu.

Trening i pierwsze kroki w karierze kierowcy rajdowego

Jak się później okazało, Sebastian Loeb postanowił wzmocnić swoją pasję do wyścigów samochodowych wiedzą. Aby to zrobić, jego rodzice wysłali go na studia do profesjonalnej szkoły rajdowej Citroen, którą ukończył z wyróżnieniem. Ten krok był bardzo ważny dla przyszłego mistrza.

Kolejnym etapem był pierwszy występ młodego mężczyzny w 1998 roku na arenie międzynarodowej. Zgodnie z tradycją Sebastian postanowił jako pierwszy samochód wybrać Citroëna Saxo.

Jednocześnie jego mentorem był znany kierowca wyścigowy i nawigator rajdowy - Guy „Grizzly” Freklen. Ku zaskoczeniu samego młodego człowieka, jego pierwszy wyścig pokazał doskonałe wyniki, co pozwoliło mu awansować na wyższy szczebel kariery. I tak zaczęła się jego aktywność sportowa Sebastian Loeb. Chociaż biografia nie ujawnia szczegółów dzieciństwa i młodości sportowca, szczegółowo opisuje początek i aktualny stan rzeczy w karierze.

Wyścigi i powiązane sukcesy

Na początku 1999 roku Sebastian został ponownie zaproszony na coroczny rajd, gdzie wziął udział w trzech etapach WRC. Tym razem obiecujący sportowiec był bliżej niż kiedykolwiek zwycięstwa i uznania na całym świecie. I dokładnie trzy lata później udało mu się wreszcie wygrać pierwsze mistrzostwa świata wśród juniorów. Od tego momentu poważnie zaczęli mówić o wyścigach rajdowych jako przyszłym mistrzu.

Do rajdu w 2002 roku Sebastian Loeb (jego zdjęcie można zobaczyć poniżej) postanowił przygotować się na 100%. Aby to zrobić, dużo trenował, a także opracował własną strategię podróży. W rezultacie jego wysiłki nie poszły na marne, ponieważ udało mu się zająć drugie miejsce w pierwszym wyścigu w Monte Carlo. Pod koniec sezonu zawodnik zajął dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Pierwsza strata i poczucie konkurencji

W 2003 roku Sebastian zmierzył się z jednym z najpoważniejszych rywali - norweskim kierowcą wyścigowym Peterem Solbergiem, którego jednak stracił na ostatnim etapie drugiego sezonu. Pomimo porażki jeździec zdołał jako pierwszy w rajdzie australijskim zapalić się w Niemczech, Monte Carlo, San Remo oraz na trasach Cypru, Katalonii i Wielkiej Brytanii.

Pory roku od 2004 do 2006

2004 był decydującym i zwycięskim rokiem dla Sebastiana. Podczas kolejnego corocznego rajdu udało mu się zostać mistrzem świata. Dokładnie rok później Sebastian Loeb ponownie wygrał i wzmocnił swój tytuł mistrza kolejną nagrodą światową. Wręcz przeciwnie, rok 2006 nie był udany dla faceta, ale przyniósł nowe nagrody.

Tak więc w nowym sezonie sportowiec otrzymał rodzaj nagrody związanej z jego osobistym rekordem. Faktem jest, że podczas udziału w Mistrzostwach Świata nigdy nie zajął miejsca niższego niż drugie. Na przykład podczas rajdu w Szwecji i Monte Carlo młody jeździec nie był w stanie ominąć Finna Marcusa Gronholma i zajął honorowe drugie miejsce. Jednak przypadkowe uczestnictwo w innych seriach mistrzostw uczyniło go liderem.

Następnie odbył się rajd Akropolu i Finlandii, a także drugie miejsce, zwycięstwo na torze w Niemczech, bezwarunkowe zwycięstwo w Japonii i na Cyprze. Być może taki „zamach” trwałby dłużej, gdyby Sebastian Loeb nie został ranny.

Ten incydent miał miejsce w Alpach, gdzie mistrz pojechał na rowerze górskim. Z powodu zaniedbania upadł bezskutecznie i złamał rękę. W rezultacie cztery ostatnie etapy Pucharu Świata przebiegły bez niego.

Pory roku od 2007 do 2010

Przez kolejne trzy lata z rzędu, począwszy od 2007 roku, Loeb ponownie został mistrzem świata w rajdach. Co więcej, w 2009 roku zwycięstwo przyszło mu z wielkim wysiłkiem, ponieważ niespokojny Fin Mikko Hirvonen stał się jego przeciwnikiem. Co ciekawe, o wszystkim decydowała kalkulacja punktów. Według panelu sędziów Sebastian był tylko o jeden punkt przed swoim przeciwnikiem.

W 2010 r. Podczas Rajdu WRS Sebastian Loeb odniósł niezaprzeczalne zwycięstwo i został mistrzem przed czasem. Według niego pozytywna aura jego rodzinnego Agno, a także wsparcie krewnych i przyjaciół, pomogły mu osiągnąć takie wyniki.

Pierwsze pogłoski o zakończeniu kariery

Pomimo wielu zwycięstw w sporcie Sebastian zaczął poważniej myśleć o zakończeniu kariery. Mówił o tym po raz pierwszy we wrześniu 2010 roku. W tym czasie fani i fani sportowca przyjęli to, co zostało powiedziane, jako rodzaj żartu. Rajdowiec potwierdził jednak swój zamiar na początku 2011 roku. Nieco później będzie mógł zrealizować swój plan i poważnie zaangażować się w urządzenie życia rodzinnego.

Natychmiast po pogłoskach, że Sebastian Loeb opuszcza rajd, przedstawiciele Citroen „poruszyli się”. Według nich do tej pory nie ma mowy o opuszczeniu sportowca, ponieważ ich umowa z nim została niedawno przedłużona. Sam Sebastian nieco później porozmawia o odejściu, ale o tym porozmawiamy poniżej.

To nieudany 2011

Kolejny rok 2011 rozpoczął się dla sportowca całkowicie bezskutecznie. Podczas pierwszego etapu kolejnych Mistrzostw Świata nie był w stanie zająć pierwszego miejsca. Przeciwnie, nieoczekiwanie dla siebie i innych, spadł na szóste miejsce. Jednak z czasem, po zebraniu siły, Sebastian nadal kończył, ale już drugi. Według niego, minuty karne uniemożliwiły mu zajęcie pierwszego miejsca, które wyszedł z własnej głupoty i prawie na mecie.

Podczas kolejnych wyścigów Loeb wygrał wyłącznie nagrody. Udało mu się nawet zdobyć 171 punktów w zawodach indywidualnych. Jednak podczas rajdu, który rozpoczął się w sierpniu tego roku, zespół Sebastiana zajął pierwsze miejsce.

Przyczyną przegranej była awaria koła, która ponownie pojawiła się tuż przed zwycięstwem. Co ciekawe, na przedostatnim etapie zespół kierowcy czekał na miłą niespodziankę w postaci nagrody za kolejny rekord. Jak się okazało, załoga Loeb po raz pierwszy w historii WRC zajęła pierwsze miejsce w liczbie odcinków specjalnych, które wygrał. „I musieli przejść aż 803” - mówi Sebastian.

Raport częściowego rajdu

Rok 2012 był dla Loeba bardziej udany, ponieważ rozpoczął się kolejnym zwycięstwem na torze wyścigowym w Monte Carlo. W tym samym okresie kierowca wyścigowy postanowił w końcu usunąć wszystkie „i” dotyczące jego odejścia. Poinformował reporterów o swojej decyzji podczas dużej konferencji prasowej, która odbyła się zaraz po międzynarodowym pokazie motoryzacyjnym w Paryżu.

Wiadomość dotyczyła częściowego zawieszenia działalności. Ogłosił również, że zamierza nadal brać udział w zawodach, ale wyłącznie w wyścigach indywidualnych (i to około 2-3 etapy).

Ponadto główny pilot i nawigator Citroen powiedział o swoim dalszym udziale w serii wyścigowej World Touring Car Championship. Podzielił się szczegółami nowego symulatora gry, stworzonego specjalnie dla fanów wyścigów samochodowych i kreatywności sportowca. W tym przypadku miał na myśli „Sebastian Loeb Rally Evo” (Sebastian Loeb Rally Evo), opracowany przez włoską firmę Miltstone.